Kada ono u izlogu nije ono što je “u radnji”

I zaista, često nije.

 

Naravno, ovde ne govorimo o nekakvom bukvalnom izlogu – već o načinu na koji se vaš brend predstavlja svetu, o onome što drugi spolja vide.

 

A ne govorimo ni o bukvalnoj radnji – već o onome šta vaš brend u stvari jeste, o iskustvu koje donosi svojim korisnicima i njegovoj suštini.


Brend dobija neobičnu snagu i moć kada su ono što on iznutra zaista jeste i ono što spolja može da se vidi usklađeni.

 

Međutim, u praksi se veliki broj sjajnih biznis ideja, vrhunskih stručnjaka, kvalitetnih proizvoda… krije iza generičkih i slabih vizuelnih identiteta, u lošoj ambalaži koja opisuje fizička svojstva proizvoda, umesto da govori o obećanju brenda i benefitima koje će nam njegovo korišćenje doneti (ovde možeš da pogledaš video u kome baš o tome govorim).

 

Zato sam danas odlučila da govorim o tim „površinskim“ stvarima koje uopšte nisu površne, već bogami, zahtevaju da duboko uronimo u svoj brend, u njegovu samu suštinu, kako bismo odatle izronili sa biserima koje ćemo žudeti da pokažemo i drugima.

 

„Dobar“ identitet počinje od dubokog (u)poznavanja sopstvenog brenda.

 

Pre nekog vremena, upoznala sam čoveka koji se bavio japanskim tetoviranjem obrva. Nije me nikada posebno zanimala ta tema, ali me je zainteresovala umetnička strast sa kojom je govorio o onome što radi. Pričao mi je kako on, za razliku od drugih majstora tog zanata, ne koristi „šablone“, već svakoj ženi pristupa individualno i slobodnom rukom iscrtava idealan oblik obrva za njeno lice, po kome onda radi. Niko od njega, rekao mi je, ne izlazi sa „štancanim“ obrvama, već sa najprirodnijom mogućom verzijom, koja je idealno uklapa baš u njihovo lice. Sve vreme dok je govorio, bilo mi je jasno: ovaj čovek svom poslu pristupa kao umetnik.

 

A onda mi je, kada je čuo da se bavim brendingom, pokazao svoju Instagram stranicu.

 

Tamo, „u radnji“, ništa nije imalo nikakve dodirne tačke sa istinitom i autentičnom pričom koju sam upravo odslušala.

 

Hladan, generički i ni po čemu pamtljiv identitet je počivao na inicijalima njegovog imena i prezimena i asocijaciji na „virtual reality“. Između toga što sam gledala i onoga što sam slušala nije bilo ama baš nikakve veze.

 

Kada mi je rekao besplatno radi obrve ženama koje su ih zbog hemoterapije izgubile, poželela sam da mu pomognem. Duboko verujem da dobrota treba da kruži dalje i, na poklon, moja agencija mu je uradila novi identitet, koji će ovoga puta predstaviti njegov umetnički pristup i činjenicu da je svaki njegov rad unikatan

 

Kada bude počeo da ga primenjuje, prenosiće njegovu SUŠTINU i odgovarati iskustvu žena koje budu došle kod njega i iskuse njegovu toplinu i individualan pristup i umetničko oko.

 

Iako je ovaj identitet ukazuje na ono čime se ovaj preduzetnik bavi, mnogo je važnije da identitet predstavlja samu esenciju, jedinstvenu osobenost našeg brenda.

 

U oblastima gde postoji mnogo brendova koji se bave istim ili sličnim delatnostima, identitet koji direktno predstavlja ono šta radite je najbolji put da se utopite u masu i izgubite svaku osobenost.

Znate o čemu govorim, sigurna sam. O svim onim kafićima koji imaju šoljicu kafe u logotipu, frizerima koji imaju makaze i slično.

 

Mnogo je važnije od toga da vaš identitet umesto ŠTA, predstavlja KAKO to radite, po čemu ste jedinstveni, kakva je ličnost vašeg brenda, šta je vaša suština.

 

Tu se vraćamo na ono ronjenje za biserima.

Daću vam jedan primer koji vam je odlilčno poznat.

Svi znamo za ovaj logo. Ali, da li znate šta on predstavlja?

 

 

Zagrižena jabuka je direktna asocijacija na jabuku iz vrta saznanja, i povezana je sa arhetipom Buntovnika, koji je direktno utkan u brend Apple. On dolazi do izražaja u sloganu „Think Different“, pod kojim je ovaj brend lansiran na tržište. U kampanjama koje su prikazivale ljude koji su u svojim oblastima menjali stvari – od Ajnšatjna, preko Roze Parks, do Lenona. U izjavama osnivača Steve Jobs-a, kao što je „Bolje je biti pirat, nego se pridružiti mornarici“. A najviše, u realnom iskustvu kupaca ovog brenda, koji je potpuno preokrenuo stvari u svojoj industriji i pojednostavio tehnologiju do te mere da je sada svako mogao lako da je koristi.

 

Iako logo naizgled nema ama baš nikakve veze sa računarima, on odlično predstavlja ono najvažnije šta je „u radnji“ – samu suštinu brenda Apple.

 

Šta mislite, da li to ima veze sa tim što je ono jedan od najprepoznatljivijih identiteta na svetu i jedan od najsnažnijih i najvoljenijih brendova?

 


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *